
PhilipsFog Light Bulb
Part #: PHI-893B1 $11.59
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips Standard range provides the same quality as the lights we provide to automakers around the world. Standard range offers an excellent value for every application.
Fog Light Bulb
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 2.93 A |
| Bulb Base Type | PG13 |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Standard Fog Lamp |
| Diameter | 0.35 in |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-6 |
| Halogen | Yes |
| Length | 2.68 in |
| Street Legal | Yes |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade Pin |
| Voltage | 12.8 VDC |
| Wattage | 37.5 W |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2004 | Buick Regal | FWD |
| 1997 - 2004 | Buick Century | FWD |
| 1997 - 1999 | Cadillac DeVille | FWD |
| 2006 - 2009 | Chevrolet Trailblazer | AWD, RWD, 4WD |
| 2000 - 2001 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 2000 - 2005 | Chevrolet Impala | FWD |
| 1993 - 1994 | Dodge Shadow | FWD |
| 1994 - 1998 | Dodge Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1998 | Dodge Ram 2500 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1998 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 1999 - 1999 | Dodge Durango | RWD, 4WD |
| 1997 - 1998 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 1992 - 1997 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1991 - 1991 | Ford Tempo | FWD, AWD |
| 1992 - 1997 | Ford Taurus | FWD |
| 1993 - 1996 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 1994 - 1996 | Ford Mustang | RWD |
| 1996 - 1999 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Ford E-550 Super Duty | 4 X 2 |
| 2002 - 2002 | Ford E-550 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2007 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 2000 - 2002 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1999 - 2007 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1994 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1994 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1994 - 2002 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2003 - 2007 | Ford E-250 | RWD |
| 1994 - 2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1994 - 2002 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-150 Club Wagon | RWD |
| 2003 - 2007 | Ford E-150 | RWD |
| 1995 - 2000 | Ford Contour | FWD |
| 1995 - 1996 | Ford Bronco | 4WD |
| 1994 - 1997 | Ford Aspire | FWD |
| 1993 - 1997 | Ford Aerostar | AWD, RWD |
| 1998 - 2002 | Lincoln Navigator | RWD, 4WD |
| 1995 - 2000 | Mercury Mystique | FWD |
| 1992 - 1999 | Mercury Cougar | FWD, RWD |
| 1999 - 2003 | Mitsubishi Galant | FWD |
| 1990 - 1992 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1998 - 2002 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 1998 - 1999 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 2002 - 2004 | Oldsmobile Bravada | AWD, RWD |
| 1995 - 1999 | Oldsmobile Aurora | FWD |
| 1993 - 1994 | Plymouth Sundance | FWD |
| 1995 - 1996 | Saturn SC2 | FWD |