
PhilipsFog Light Bulb
Part #: PHI-891B1 $9.32
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips Standard range provides the same quality as the lights we provide to automakers around the world. Standard range offers an excellent value for every application.
Fog Light Bulb
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 0.63 A |
| Bulb Base Type | G4 |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Standard Fog Lamp |
| Diameter | 0.35 in |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-6 |
| Length | 2.68 in |
| Voltage | 12.8 VDC |
| Wattage | 8 W |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1996 | Buick Regal | FWD |
| 1990 - 1991 | Buick Reatta | FWD |
| 1995 - 1997 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 1990 - 1997 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 1986 - 1996 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 1994 - 1996 | Chevrolet Corsica | FWD |
| 1986 - 1991 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1992 - 1994 | Chevrolet Beretta | FWD |
| 1992 - 2002 | Dodge Viper | RWD |
| 1998 - 2002 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 1990 - 1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1990 - 1990 | Oldsmobile Cutlass Calais | FWD |
| 1990 - 1991 | Pontiac Trans Sport | FWD |
| 1990 - 1991 | Pontiac Sunbird | FWD |
| 1988 - 1996 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 1990 - 1990 | Pontiac Grand Am | FWD |
| 1990 - 1990 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1990 - 1990 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 1992 - 1995 | Porsche 968 | RWD |
| 1983 - 1991 | Porsche 944 | RWD |