
PhilipsFog Light Bulb
Part #: PHI-885B1 $9.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips Standard range provides the same quality as the lights we provide to automakers around the world. Standard range offers an excellent value for every application.
Fog Light Bulb
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 3.91 A |
| Bulb Base Type | PG13 |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Standard Fog Lamp |
| Diameter | 0.35 in |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-6 |
| Halogen | Yes |
| Length | 2.68 in |
| Street Legal | Yes |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade Pin |
| Voltage | 12.8 VDC |
| Wattage | 50 W |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1993 | Buick Regal | FWD |
| 1990 - 1991 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1987 - 1997 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1990 - 1994 | Chevrolet Astro | AWD, RWD |
| 1994 - 1996 | Dodge Stealth | FWD, AWD |
| 1993 - 1994 | GMC Safari | AWD, RWD |
| 1988 - 1988 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1991 - 1991 | Oldsmobile Delta 88 | FWD |
| 1993 - 1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1993 - 1994 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | FWD |
| 1993 - 1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1997 - 1997 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 1997 - 1998 | Oldsmobile Achieva | FWD |
| 1991 - 1993 | Oldsmobile 98 | FWD |