
PhilipsFog Light Bulb
Part #: PHI-881B1 $15.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips Standard range provides the same quality as the lights we provide to automakers around the world. Standard range offers an excellent value for every application.
Fog Light Bulb
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 2.11 A |
| Bulb Base Type | PGJ13 |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Standard Fog Lamp |
| Diameter | 0.35 in |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-6 |
| Halogen | Yes |
| Length | 2.75 in |
| Street Legal | Yes |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade Pin |
| Voltage | 12.8 VDC |
| Wattage | 27 W |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1991 - 1991 | Buick Reatta | FWD |
| 1989 - 1989 | Buick Electra | FWD |
| 1986 - 1991 | Cadillac Seville | FWD |
| 1986 - 1992 | Cadillac Fleetwood | FWD, RWD |
| 1999 - 2000 | Cadillac Escalade | RWD, 4WD |
| 1988 - 1991 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1986 - 1993 | Cadillac DeVille | FWD |
| 1983 - 1988 | Cadillac Cimarron | FWD |
| 1993 - 1993 | Cadillac 60 Special | FWD |
| 1999 - 2000 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 1998 - 2004 | Chevrolet S10 | FWD, RWD, 4WD |
| 1995 - 1999 | Chevrolet Cavalier | FWD |
| 1998 - 2005 | Chevrolet Blazer | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2008 | Chevrolet Aveo5 | FWD |
| 2004 - 2008 | Chevrolet Aveo | FWD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 1995 - 1999 | Dodge Neon | FWD |
| 2004 - 2004 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 1993 - 1997 | Ford Probe | FWD |
| 1990 - 2003 | Ford Escort | FWD |
| 1999 - 2000 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 1998 - 2004 | GMC Sonoma | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | GMC Jimmy | RWD, 4WD |
| 2012 - 2017 | Hyundai Veloster | FWD |
| 2005 - 2009 | Hyundai Tucson | FWD, 4WD |
| 1995 - 2014 | Hyundai Sonata | FWD |
| 2006 - 2012 | Hyundai Santa Fe | FWD, AWD, 4WD |
| 2010 - 2012 | Hyundai Genesis Coupe | RWD |
| 2013 - 2018 | Hyundai Elantra GT | FWD |
| 2013 - 2014 | Hyundai Elantra Coupe | FWD |
| 2001 - 2016 | Hyundai Elantra | FWD |
| 2000 - 2018 | Hyundai Accent | FWD |
| 2007 - 2016 | Kia Sportage | FWD, AWD |
| 2005 - 2009 | Kia Spectra5 | FWD |
| 2000 - 2009 | Kia Spectra | FWD |
| 2010 - 2013 | Kia Soul | FWD |
| 2003 - 2018 | Kia Sorento | FWD, AWD, RWD, 4WD |
| 2002 - 2012 | Kia Sedona | FWD |
| 2007 - 2010 | Kia Rondo | FWD |
| 2006 - 2011 | Kia Rio5 | FWD |
| 2003 - 2012 | Kia Rio | FWD |
| 2001 - 2013 | Kia Optima | FWD |
| 2010 - 2013 | Kia Forte Koup | FWD |
| 2010 - 2013 | Kia Forte | FWD |
| 2009 - 2009 | Kia Borrego | RWD, 4WD |
| 1997 - 1999 | Mercury Tracer | FWD |
| 2000 - 2002 | Nissan Quest | FWD |
| 2000 - 2001 | Nissan Altima | FWD |
| 1991 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1991 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | FWD |
| 1991 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1991 - 1991 | Oldsmobile Cutlass Calais | FWD |
| 1998 - 2001 | Oldsmobile Bravada | AWD |
| 1995 - 1999 | Plymouth Neon | FWD |
| 1994 - 1996 | Pontiac Trans Sport | FWD |
| 1987 - 1990 | Pontiac Sunbird | FWD |
| 1990 - 1992 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 1985 - 1989 | Pontiac 6000 | FWD |
| 2003 - 2007 | Saturn Ion | FWD |
| 1997 - 1998 | Volvo V90 | RWD |
| 1997 - 1998 | Volvo S90 | RWD |
| 1992 - 1996 | Volvo 960 | RWD |
| 1991 - 1995 | Volvo 940 | RWD |
| 1988 - 1990 | Volvo 760 | RWD |