
BoschAlternator (Remanufactured)
Part #: BOS-AL49X $293.70 $120.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Built for extremes! Our new and reman starters and alternators are 100% factory tested to ensure reliable performance, under extremes of heat, cold and high demand
- Our new and reman starters and alternators are designed to perform equal to or better than the original equipment parts, that they replace
- Our new and reman starters and alternators are designed to be identical in fit and performance to original equipment parts
- Our new and reman starters and alternators utilize the latest manufacturing technologies and highest quality parts to ensure the best performance and longest life
- Automotive starters and alternators are backed by the Bosch Ultimate Protection Plan when unit is registered at the time of purchase: 2 year, 24 hour Roadside assistance; vehicle is jumped or towed for free up to 50 miles
Alternator (Remanufactured)
| Name | Specs |
|---|---|
| Alternator Finish | Aluminum |
| Alternator/Generator Rotation | Clockwise |
| Amperage Rating | 95 A |
| Brushless | No |
| Case Material | Aluminum |
| External Fan Included | Yes |
| External Regulator Included | Yes |
| Fan Type | External |
| New Or Reman | Remanufactured |
| OE Manufacturer | BO, VA, PR |
| One Wire Capable | No |
| Outside Pulley Diameter | 77 mm |
| Packaging | Box |
| Plug Clock Rear View Main Mounting Ear At 6 O'Clock | 7 |
| Plug/Connector Type | 381 |
| Pulley Groove Quantity | 1 |
| Pulley Included | Yes |
| Pulley Type | 1V |
| Regulator Type | Internal |
| Voltage | 12 VDC |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1987 - 1988 | BMW M6 | RWD |
| 1988 - 1988 | BMW M5 | RWD |
| 1986 - 1987 | BMW L7 | RWD |
| 1987 - 1987 | BMW L6 | RWD |
| 1986 - 1986 | BMW 735i | RWD |
| 1985 - 1989 | BMW 635CSi | RWD |
| 1988 - 1988 | BMW 535is | RWD |
| 1985 - 1988 | BMW 535i | RWD |
| 1986 - 1988 | BMW 528e | RWD |
| 1988 - 1991 | BMW 325iX | AWD |
| 1987 - 1991 | BMW 325is | RWD |
| 1987 - 1993 | BMW 325i | RWD |
| 1986 - 1987 | BMW 325es | RWD |
| 1986 - 1987 | BMW 325e | RWD |
| 1986 - 1988 | BMW 325 | RWD |
| 1985 - 1985 | BMW 318i | RWD |