
Monroe Shocks & StrutsDrive Axle Shaft Damper
Part #: MRC-SC2958 $65.04
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 1/2 inch Piston Rod: Heavy-duty nitrocarburized rod for long service life
- All Weather Fluid: Contains special modifiers to reduce friction and ensure smooth rod reaction.
- Full Displaced Valving: Better valving range on both the compression and extension cycles of the unit for a smooth comfortable ride.
- Micro-Cellular Gas Design: Allows unit to be mounted horizontally.
- Sintered Iron Piston: Stronger than traditional metals, enhances durability for longer service life.
Drive Axle Shaft Damper; Magnum Axle Shaft Damper
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 1.86in/47.2mm |
| Compressed Length | 9.24in/234.7mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Extended Length | 13.99in/355.3mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS38 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1 1/2" Sleeve OAL |
| Part Description | Drive Axle Shaft Damper |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 4.75in/120.6mm |
| Upper Mount Code | LS38 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1 1/2" Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 2001 | Ford Explorer | AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2001 | Mercury Mountaineer | AWD, RWD, 4WD |