
GSPWheel Hub
Part #: GSP-720003 $27.05
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Tone Ring Tooth Qty | 48 |
| ABS Type | Tone Ring |
| Bearing Generation | Wheel Hub |
| Bolt Circle Diameter | 100 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14×1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 65 mm |
| Driven Type | Driven |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 126.5 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 33.5 mm |
| Hub Pilot Diameter | 40 mm |
| Spline Quantity | 36 |
| Wheel Pilot Diameter | 57 mm |
| Wheel Stud Qty | - |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1997 | Volkswagen Passat | FWD |
| 1994 - 1999 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 1999 - 1999 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1992 - 1994 | Volkswagen Corrado | FWD |