
GSPWheel Hub
Part #: GSP-110007 $32.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | No |
| Bearing Generation | Wheel Hub |
| Bolt Circle Diameter | 114.3 mm |
| Bolt Thread Pitch | M12x1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 72 mm |
| Driven Type | Driven/Non-driven |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 33.5 mm |
| Hub Pilot Diameter | 40 mm |
| Spline Quantity | 26 |
| Wheel Pilot Diameter | 67 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2012 | Ford Escape | 4WD |
| 2005 - 2011 | Mercury Mariner | 4WD |