
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-734000HA $64.00
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Type | Encoder |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Bearing Type | Ball |
| Bolt Circle Diameter | 108 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14x1.5 in |
| Bolts Included | Yes |
| Brake Pilot Diameter | 69 mm |
| Driven Type | Non-driven |
| Flange Bolts Incl. | Yes |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 47 mm |
| Hub Pilot Diameter | 84.5 mm |
| Spline Quantity | - |
| Wheel Pilot Diameter | 63.3 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2022 | Volvo XC40 | FWD |