
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-361002PA $120.64
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Tone Ring Tooth Qty | 48 |
| ABS Type | Encoder |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Bearing Type | Taper |
| Bolt Circle Diameter | 150 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14x1.5 in |
| Bolts Included | Yes |
| Brake Pilot Diameter | 112 mm |
| Driven Type | Driven |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | Yes |
| Flange Diameter | 179.5 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 66.6 mm |
| Hub Pilot Diameter | 112.4 mm |
| Spline Quantity | 36 |
| Wheel Pilot Diameter | 110 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2021 | Toyota Tundra | 4WD |
| 2008 - 2021 | Toyota Sequoia | 4WD |