
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-361001PA $113.20
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Tone Ring Tooth Qty | 48 |
| ABS Type | Encoder |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Bearing Type | Taper |
| Bolt Circle Diameter | 139.7 mm |
| Bolt Thread Pitch | M12x1.5 in |
| Bolts Included | Yes |
| Brake Pilot Diameter | 108 mm |
| Driven Type | Non-driven |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | Yes |
| Flange Diameter | 166.8 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 54.6 mm |
| Hub Pilot Diameter | 96 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 106 mm |
| Wheel Stud Qty | 6 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2023 | Toyota Tacoma | RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | Toyota FJ Cruiser | RWD |
| 2003 - 2023 | Toyota 4Runner | RWD |