
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-274417 $114.16
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Whl Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Type | Encoder |
| Bearing Generation | Gen 3(solid) |
| Bearing Type | Ball |
| Bolt Circle Diameter | 120 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14×1.25 in |
| Bolts Included | Yes |
| Brake Pilot Diameter | 79 mm |
| Driven Type | Driven |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | Yes |
| Flange Diameter | 147 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 51 mm |
| Hub Pilot Diameter | 90 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 72.5 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2016 | BMW M235i xDrive | AWD |
| 2015 - 2016 | BMW 435i xDrive Gran Coupe | AWD |
| 2014 - 2016 | BMW 435i xDrive | AWD |
| 2015 - 2016 | BMW 428i xDrive Gran Coupe | AWD |
| 2014 - 2016 | BMW 428i xDrive | AWD |
| 2016 - 2016 | BMW 340i xDrive | AWD |
| 2013 - 2015 | BMW 335i xDrive | AWD |
| 2014 - 2016 | BMW 335i GT xDrive | AWD |
| 2013 - 2016 | BMW 328i xDrive | AWD |
| 2014 - 2016 | BMW 328i GT xDrive | AWD |
| 2014 - 2016 | BMW 328d xDrive | AWD |
| 2013 - 2016 | BMW 320i xDrive | AWD |
| 2015 - 2016 | BMW 228i xDrive | AWD |