
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-274362 $112.76
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Whl Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Type | Encoder |
| Bearing Generation | Gen 3(solid) |
| Bearing Type | Ball |
| Bolt Circle Diameter | 120 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14×1.25 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 75 mm |
| Driven Type | Non-driven |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 145 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 44 mm |
| Hub Pilot Diameter | 98 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 72.5 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2019 | BMW M6 Gran Coupe | RWD |
| 2012 - 2018 | BMW M6 | RWD |
| 2013 - 2016 | BMW M5 | RWD |