
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-274172 $70.29
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed with raw steel material that meets or exceeds standards to produce a long-lasting service life.
- All hub assemblies go through a vacuum vulcanization process to enhance the structural integrity of the seal and rubber components.
- Ball bearings are spaced precisely to the appropriate clearance for smooth rotation and abrasion resistance.
- High quality rubber optimizes the seals performance and durability against high-temperatures and weathering.
- To ensure a smooth surface, free from defects, all bearing housings are manufactured with polyamides for added impact toughness and age resistance.
Wheel Bearing and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Tone Ring Tooth Qty | 48 |
| ABS Type | Tone Ring |
| Bearing Generation | Gen 3(solid) |
| Bearing Type | Ball |
| Bolt Circle Diameter | 120 mm |
| Bolt Thread Pitch | M12×1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 79 mm |
| Driven Type | Non-driven |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 51 mm |
| Hub Pilot Diameter | 90 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 74 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2003 | BMW Z8 | RWD |
| 1997 - 2003 | BMW 540i | RWD |
| 2001 - 2003 | BMW 530i | RWD |
| 1997 - 2000 | BMW 528i | RWD |
| 2001 - 2003 | BMW 525i | RWD |