
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-274125 $43.42
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed with raw steel material that meets or exceeds standards to produce a long-lasting service life.
- All hub assemblies go through a vacuum vulcanization process to enhance the structural integrity of the seal and rubber components.
- Ball bearings are spaced precisely to the appropriate clearance for smooth rotation and abrasion resistance.
- High quality rubber optimizes the seals performance and durability against high-temperatures and weathering.
- To ensure a smooth surface, free from defects, all bearing housings are manufactured with polyamides for added impact toughness and age resistance.
Wheel Bearing and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Tone Ring Tooth Qty | 48 |
| ABS Type | Tone Ring |
| Bearing Generation | Gen 2 |
| Bearing Type | Ball |
| Bolt Circle Diameter | 120 mm |
| Bolt Thread Pitch | M12×1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 79 mm |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 139 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 45 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 72.5 mm |
| Wheel Stud Qty | - |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2008 | BMW Z4 | RWD |
| 1996 - 2002 | BMW Z3 | RWD |
| 1995 - 1999 | BMW M3 | RWD |
| 1992 - 1992 | BMW 850i | RWD |
| 1994 - 1995 | BMW 850CSi | RWD |
| 1994 - 1997 | BMW 840Ci | RWD |
| 1992 - 1994 | BMW 750iL | RWD |
| 1993 - 1994 | BMW 740iL | RWD |
| 1993 - 1994 | BMW 740i | RWD |
| 1992 - 1992 | BMW 735iL | RWD |
| 1992 - 1992 | BMW 735i | RWD |
| 1994 - 1995 | BMW 540i | RWD |
| 1991 - 1993 | BMW 535i | RWD |
| 1994 - 1995 | BMW 530i | RWD |
| 1991 - 1995 | BMW 525i | RWD |
| 2001 - 2005 | BMW 330i | RWD |
| 2001 - 2006 | BMW 330Ci | RWD |
| 1996 - 1999 | BMW 328is | RWD |
| 1996 - 2000 | BMW 328i | RWD |
| 2000 - 2000 | BMW 328Ci | RWD |
| 1992 - 1995 | BMW 325is | RWD |
| 1992 - 2005 | BMW 325i | RWD |
| 2001 - 2006 | BMW 325Ci | RWD |
| 1998 - 1999 | BMW 323is | RWD |
| 1998 - 2000 | BMW 323i | RWD |
| 2000 - 2000 | BMW 323Ci | RWD |
| 1995 - 1999 | BMW 318ti | RWD |
| 1992 - 1997 | BMW 318is | RWD |
| 1992 - 1998 | BMW 318i | RWD |