
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-120016 $26.69
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | No |
| Bearing Generation | Wheel Hub |
| Bolt Thread Pitch | M12X1.5 in |
| Bolts Included | - |
| Brake Pilot Diameter | 69 mm |
| Flange Diameter | 139.8 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 39 mm |
| Hub Pilot Diameter | 43 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 67 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2012 | Dodge Caliber | FWD, AWD |
| 2007 - 2017 | Jeep Patriot | FWD, 4WD |
| 2007 - 2017 | Jeep Compass | FWD, AWD, 4WD |