
GSPWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: GSP-120009 $231.67
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly; Whl Bearing and Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Type | Cable |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Bearing Type | Taper |
| Bolt Circle Diameter | 165 mm |
| Bolt Thread Pitch | M14x1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 123 mm |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 205 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 56.3 mm |
| Hub Pilot Diameter | 140 mm |
| Spline Quantity | 35 |
| Wheel Pilot Diameter | 121 mm |
| Wheel Stud Qty | 8 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2021 | Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 2019 - 2022 | Ram 2500 | RWD, 4WD |