
Dorman - OE SolutionsWheel Bearing and Hub Assembly
Part #: DOR-951-185 $659.38
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Bearing and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | Yes |
| ABS Type | Sensor |
| Anti Lock Brake Sensor Included | Yes |
| Bearing Generation | Gen 3 |
| Bearing Type | Taper |
| Bolt Circle Diameter | 170 mm mm |
| Brake Pilot Diameter | 129 mm |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Terminal Quantity | 2 |
| Drive Type | Dual Purpose |
| Flange Bolt Hole Diameter | 14 mm |
| Flange Bolt Hole Quantity | 4 |
| Flange Bolts Incl. | Yes |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 46 mm |
| Flange Shape | Square |
| Knuckle Pilot Hole Diameter | 140 mm |
| Wheel Pilot Diameter | 125 mm |
| Wheel Stud Qty | 10 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2016 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4 |
| 2011 - 2016 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |