
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR901100 $26.27
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.99in/76mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 8.4mm/0.33in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.5in/114.3mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.49in/12.5mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 10mm/0.39in |
| Outside Diameter | 262mm/10.31in |
| Overall Height | 45.1mm/1.78in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2020 - 2024 | Hyundai Venue | FWD |
| 2012 - 2017 | Hyundai Veloster | FWD |
| 2018 - 2023 | Hyundai Kona | FWD |
| 2013 - 2020 | Hyundai Elantra GT | FWD |
| 2013 - 2014 | Hyundai Elantra Coupe | FWD |
| 2011 - 2020 | Hyundai Elantra | FWD |
| 2014 - 2024 | Kia Soul | FWD |
| 2021 - 2024 | Kia Seltos | FWD |
| 2014 - 2018 | Kia Forte5 | FWD |
| 2014 - 2016 | Kia Forte Koup | FWD |
| 2014 - 2024 | Kia Forte | FWD |