
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR90093001 $30.78
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake rotors deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake rotors feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the hat and edge of the ro
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.56in/65mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 0.31in/8mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.41in/112mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.6in/15.3mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 0.39in/10mm |
| Outside Diameter | 272mm/10.71in |
| Overall Height | 1.9in/48.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |