
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR5513301 $66.87
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake rotors deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake rotors feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the hat and edge of the ro
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 78.6mm/3.09in |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Drum-In-Hat |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 0.73in/18.5mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5.5in/139.7mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.65in/16.4mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 6 |
| Nominal Thickness | 0.79in/20mm |
| Outside Diameter | 345mm/13.58in |
| Overall Height | 85mm/3.35in |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |