
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR5507201 $73.37
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake rotors deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake rotors feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the hat and edge of the ro
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 4.65in/118.2mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.44in/36.5mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 6.5in/165.1mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.65in/16.6mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 8 |
| Nominal Thickness | 38mm/1.5in |
| Outside Diameter | 324.8mm/12.79in |
| Overall Height | 89.2mm/3.51in |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |