
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR55039 $38.14
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.78in/70.7mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Drum-In-Hat |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 9mm/0.35in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.65in/118mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.63in/16.1mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 0.43in/11mm |
| Outside Diameter | 278.2mm/10.95in |
| Overall Height | 51.1mm/2.01in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2004 | Buick Regal | FWD |
| 2004 - 2005 | Buick Century | FWD |
| 2002 - 2004 | Chevrolet Venture | FWD |
| 2000 - 2005 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2000 - 2005 | Chevrolet Impala | FWD |
| 1998 - 2002 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 1999 - 2004 | Oldsmobile Alero | FWD |
| 1997 - 2003 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 1999 - 2005 | Pontiac Grand Am | FWD |