
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-900-32015 $86.95
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Disc Brake Rotor; DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.8mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 67mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 20.4mm |
| Hat Finish | GEOMET Grey |
| Height | 45.6mm |
| Inside Diameter | 67mm |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Outside Diameter | 294mm |
| Overall Height | 45.6mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 112mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 16.8mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2019 | Mini Cooper Clubman | FWD, AWD |
| 2014 - 2021 | Mini Cooper | FWD |