
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-900-20018 $96.43
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Disc Brake Rotor; DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 64.3mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 18mm |
| Hat Finish | GEOMET Grey |
| Height | 38.3mm |
| Inside Diameter | 64.3mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Outside Diameter | 326mm |
| Overall Height | 38.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 108mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 14mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2009 | Jaguar XKR | RWD |
| 2007 - 2013 | Jaguar XK | RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar XJR | RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar XJ8 | RWD |
| 2010 - 2015 | Jaguar XJ | AWD, RWD |
| 2009 - 2015 | Jaguar XF | AWD, RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar Vanden Plas | RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar Super V8 | RWD |
| 2006 - 2008 | Jaguar S-Type | RWD |