
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-830-20030R $217.38
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor; DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Hole Dia | 71mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Hat Finish | Geospec Silver Grey |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Overall Height | 43mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 108mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 14mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2005 | Jaguar XJ8 | RWD |
| 2004 - 2005 | Jaguar Vanden Plas | RWD |
| 2003 - 2005 | Jaguar S-Type | RWD |