
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-633-40003R $230.48
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Disc Brake Rotor; DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Hole Dia | 71.1mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 23.88mm |
| Hat Finish | Zinc Black |
| Nominal Thickness | 25.4mm |
| Outside Diameter | 298mm |
| Overall Height | 122.9mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1979 - 1981 | Chrysler Newport | RWD |
| 1979 - 1981 | Chrysler New Yorker | RWD |
| 1977 - 1979 | Chrysler Cordoba | RWD |
| 1979 - 1981 | Dodge St. Regis | RWD |
| 1977 - 1977 | Dodge Royal Monaco | RWD |
| 1977 - 1978 | Dodge Monaco | RWD |
| 1978 - 1979 | Dodge Magnum | RWD |
| 1976 - 1976 | Dodge Coronet | RWD |
| 1977 - 1977 | Dodge Charger | RWD |
| 1980 - 1981 | Plymouth Gran Fury | RWD |
| 1976 - 1978 | Plymouth Fury | RWD |