
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-633-40000R $133.70
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Black For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Disc Brake Rotor; DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Black
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Hole Dia | 80mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 11mm |
| Hat Finish | Zinc Black |
| Nominal Thickness | 12.5mm |
| Outside Diameter | 255mm |
| Overall Height | 27.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 100mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 10.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 4 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1978 - 1979 | Dodge Colt | FWD, RWD |
| 1978 - 1983 | Dodge Challenger | RWD |
| 1978 - 1983 | Plymouth Sapporo | RWD |