
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-631-20020R $182.40
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Zinc Plated Silver For Rust Protection On The Rotor Hub, Vents, And Edge
Disc Brake Rotor; DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted - Silver
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Hole Dia | 71mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 30mm |
| Hat Finish | Zinc Silver |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Outside Diameter | 355mm |
| Overall Height | 48.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 108mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 14mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2009 | Jaguar XKR | RWD |
| 2010 - 2013 | Jaguar XK | RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar XJR | RWD |
| 2010 - 2019 | Jaguar XJ | AWD, RWD |
| 2009 - 2015 | Jaguar XF | AWD, RWD |
| 2006 - 2009 | Jaguar Super V8 | RWD |
| 2006 - 2008 | Jaguar S-Type | RWD |
| 2017 - 2021 | Jaguar F-Type | AWD, RWD |