
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-624-63070 $113.74
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Disc Brake Rotor; DFC GEOSPEC Coated Rotor - Drilled
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 13.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 67mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 26mm |
| Hat Finish | GEOSPEC Silver Grey |
| Height | 47.1mm |
| Inside Diameter | 67mm |
| Nominal Thickness | 28.1mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Overall Height | 47.1mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 112mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 13.3mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2011 | Mercedes-Benz SLK350 | RWD |
| 2009 - 2011 | Mercedes-Benz SLK300 | RWD |
| 2006 - 2008 | Mercedes-Benz SLK280 | RWD |
| 2008 - 2009 | Mercedes-Benz CLK350 | RWD |
| 2003 - 2005 | Mercedes-Benz C320 | RWD |
| 2004 - 2007 | Mercedes-Benz C230 | RWD |