
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-604-76072 $43.00
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Disc Brake Rotor; DFC GEOSPEC Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 4ea |
| Center Hole Dia | 55mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 18mm |
| Hat Finish | GEOSPEC Silver Grey |
| Height | 43.2mm |
| Inside Diameter | 55mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Outside Diameter | 255mm |
| Overall Height | 43.2mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 100mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 14.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 4 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2005 | Toyota MR2 Spyder | RWD |
| 2001 - 2005 | Toyota Echo | FWD |