
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-604-74031 $42.91
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Disc Brake Rotor; DFC GEOSPEC Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 65mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 8mm |
| Hat Finish | GEOSPEC Silver Grey |
| Height | 48.2mm |
| Inside Diameter | 65mm |
| Nominal Thickness | 10mm |
| Outside Diameter | 272mm |
| Overall Height | 48.2mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 112mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 15.3mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2018 | Audi A3 Sportback e-tron | FWD |
| 2010 - 2025 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2010 - 2024 | Audi A3 | FWD |
| 2022 - 2025 | Volkswagen Taos | AWD |
| 2012 - 2022 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2010 - 2014 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2011 - 2018 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2015 - 2019 | Volkswagen Golf SportWagen | FWD, AWD |
| 2017 - 2019 | Volkswagen Golf Alltrack | AWD |
| 2010 - 2021 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2010 - 2016 | Volkswagen Eos | FWD |
| 2015 - 2019 | Volkswagen e-Golf | FWD |
| 2012 - 2013 | Volkswagen Beetle | FWD |