
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-604-73066 $71.62
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Disc Brake Rotor; DFC GEOSPEC Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 68mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 20mm |
| Hat Finish | GEOSPEC Silver Grey |
| Height | 36.4mm |
| Inside Diameter | 68mm |
| Nominal Thickness | 21.9mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Overall Height | 36.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 112mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 15.3mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2021 - 2025 | Audi SQ5 Sportback | AWD |
| 2014 - 2025 | Audi SQ5 | AWD |
| 2018 - 2025 | Audi S5 Sportback | AWD |
| 2008 - 2024 | Audi S5 | AWD |
| 2010 - 2025 | Audi S4 | AWD |
| 2021 - 2025 | Audi Q5 Sportback | AWD |
| 2013 - 2025 | Audi Q5 | AWD |
| 2013 - 2014 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 2019 - 2025 | Audi A7 Sportback | AWD |
| 2012 - 2018 | Audi A7 Quattro | AWD |
| 2012 - 2025 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi A6 allroad | AWD |
| 2014 - 2018 | Audi A6 | FWD |
| 2018 - 2025 | Audi A5 Sportback | AWD |
| 2018 - 2024 | Audi A5 Quattro | AWD |
| 2017 - 2025 | Audi A4 Quattro | AWD |
| 2017 - 2025 | Audi A4 allroad | AWD |
| 2016 - 2018 | Audi A4 | FWD |
| 2015 - 2023 | Porsche Macan | AWD |