
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-604-54136 $176.80
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Disc Brake Rotor; DFC GEOSPEC Coated Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 9/16-18mm |
| Bolt Hole Quantity | 8ea |
| Center Hole Dia | 123.4mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 28mm |
| Hat Finish | GEOSPEC Silver Grey |
| Height | 143.3mm |
| Inside Diameter | 123.4mm |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Outside Diameter | 331mm |
| Overall Height | 143.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 165.1mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 8 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2007 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1995 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1995 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1995 - 2002 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2003 - 2007 | Ford E-250 | RWD |
| 2007 - 2007 | Ford E-150 | RWD |