
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-600-48053 $89.37
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Disc Brake Rotor; DFC Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 6ea |
| Center Hole Dia | 78.5mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 18.5mm |
| Hat Finish | Rust Preventative |
| Height | 85.4mm |
| Inside Diameter | 78.5mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Outside Diameter | 345mm |
| Overall Height | 85.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 139.7mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 16.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 6 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2013 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2007 - 2020 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2020 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2020 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | Chevrolet Suburban 1500 | RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | Chevrolet Silverado 1500 LD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2018 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2013 | Chevrolet Avalanche | RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2015 - 2020 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2007 - 2020 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2007 - 2018 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |