
BoschBosch QuietCast Disc Brake Rotor
Part #: BOS-20011575 $146.46
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch OE heritage: 77 years of OE braking excellence promises the highest quality performance as well as industry-leading strength and durability
- 100% Precision balanced: Ensures smooth operation and minimizes pedal pulsation
- Heat flowed castings: Promotes consistent wear for quiet operation and long life of the product
- ABS (Anti-lock Braking System) sensor rings: Allows for trouble-free operation of ABS/TCS on ABS/TCS equipped vehicles
Bosch QuietCast Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Brake Surface Finish | Solid |
| Center Hole Dia | 3.661 mm |
| Construction | Vented |
| Disc Finish | Geomet |
| Discard Thickness | 30 mm |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 111.5mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 33 mm |
| Outside Diameter | 308 mm |
| Product Height | 2.181102 in |
| Rotor and Hub Assy | No |
| Rotor Thickness | 33 mm |
| Rotor w/out Hub Assy | Yes |
| Rust Resistant Coating | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2023 - 2023 | Ford Transit-350 HD | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-350 | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-250 | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-150 | AWD, RWD |
| 2023 - 2023 | Ford E-Transit | RWD |