
BoschBosch QuietCast Disc Brake Rotor
Part #: BOS-20011515 $316.61
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch OE heritage: 77 years of OE braking excellence promises the highest quality performance as well as industry-leading strength and durability
- 100% Precision balanced: Ensures smooth operation and minimizes pedal pulsation
- Heat flowed castings: Promotes consistent wear for quiet operation and long life of the product
- ABS (Anti-lock Braking System) sensor rings: Allows for trouble-free operation of ABS/TCS on ABS/TCS equipped vehicles
Bosch QuietCast Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Brake Surface Finish | Solid |
| Center Hole Dia | 82.855 mm |
| Construction | Vented |
| Disc Finish | Geomet |
| Discard Thickness | 36.4 mm |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 170mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 8 |
| Nominal Thickness | 38 mm |
| Outside Diameter | 347 mm |
| Product Height | 4.547244 in |
| Rotor and Hub Assy | Yes |
| Rotor Thickness | 38 mm |
| Rotor w/out Hub Assy | No |
| Rust Resistant Coating | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2013 | Ford F-350 Super Duty | RWD |
| 2008 - 2013 | Ford F-250 Super Duty | RWD |