
BoschBosch QuietCast Disc Brake Rotor
Part #: BOS-16011489 $135.81
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch OE heritage: 77 years of OE braking excellence promises the highest quality performance as well as industry-leading strength and durability
- 100% Precision balanced: Ensures smooth operation and minimizes pedal pulsation
- Heat flowed castings: Promotes consistent wear for quiet operation and long life of the product
- ABS (Anti-lock Braking System) sensor rings: Allows for trouble-free operation of ABS/TCS on ABS/TCS equipped vehicles
Bosch QuietCast Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Brake Surface Finish | Slotted |
| Center Hole Dia | 72.6 mm |
| Construction | Vented |
| Disc Finish | Geomet |
| Discard Thickness | 26 mm |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 115mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 28 mm |
| Outside Diameter | 350 mm |
| Product Height | 2.677165 in |
| Rotor and Hub Assy | No |
| Rotor Thickness | 28 mm |
| Rotor w/out Hub Assy | Yes |
| Rust Resistant Coating | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2014 | Chrysler 300 | RWD |
| 2006 - 2008 | Dodge Magnum | RWD |
| 2006 - 2020 | Dodge Charger | AWD, RWD |
| 2008 - 2020 | Dodge Challenger | AWD, RWD |