
BoschBosch QuietCast Disc Brake Rotor
Part #: BOS-14010046 $99.24
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch OE heritage: 77 years of OE braking excellence promises the highest quality performance as well as industry-leading strength and durability
- 100% Precision balanced: Ensures smooth operation and minimizes pedal pulsation
- Heat flowed castings: Promotes consistent wear for quiet operation and long life of the product
- ABS (Anti-lock Braking System) sensor rings: Allows for trouble-free operation of ABS/TCS on ABS/TCS equipped vehicles
Bosch QuietCast Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Brake Surface Finish | Solid |
| Center Hole Dia | 65 mm |
| Construction | Vented |
| Disc Finish | Geomet |
| Discard Thickness | 20 mm |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 112mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 22 mm |
| Outside Diameter | 309.9 mm |
| Product Height | 1.909449 in |
| Rotor and Hub Assy | No |
| Rotor Thickness | 22 mm |
| Rotor w/out Hub Assy | Yes |
| Rust Resistant Coating | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2023 | Audi TTS Quattro | AWD |
| 2018 - 2022 | Audi TT RS Quattro | AWD |
| 2015 - 2024 | Audi S3 | AWD |
| 2017 - 2024 | Audi RS3 | AWD |
| 2019 - 2024 | Audi Q3 | AWD |
| 2019 - 2020 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2008 - 2008 | Volkswagen R32 | AWD |
| 2006 - 2008 | Volkswagen Passat | AWD |
| 2015 - 2024 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2012 - 2024 | Volkswagen Golf R | AWD |
| 2009 - 2016 | Volkswagen CC | AWD |
| 2020 - 2024 | Volkswagen Atlas Cross Sport | FWD, AWD |
| 2018 - 2024 | Volkswagen Atlas | FWD, AWD |
| 2019 - 2023 | Volkswagen Arteon | FWD, AWD |