
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR5416 $88.03
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.12in/28.45mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5in/127mm |
| Nominal Thickness | 30.1mm/1.19in |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 4.83in/122.7mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | 1/2-20in |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1974 - 1976 | Ford Torino | RWD |
| 1974 - 1976 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Ranchero | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Ranch Wagon | RWD |
| 1977 - 1979 | Ford LTD II | RWD |
| 1974 - 1978 | Ford LTD | RWD |
| 1974 - 1976 | Ford Gran Torino | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Galaxie 500 | RWD |
| 1974 - 1977 | Ford Custom 500 | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Country Squire | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Country Sedan | RWD |
| 1977 - 1979 | Lincoln Mark V | RWD |
| 1974 - 1976 | Lincoln Mark IV | RWD |
| 1974 - 1979 | Lincoln Continental | RWD |
| 1974 - 1974 | Mercury Monterey | RWD |
| 1974 - 1975 | Mercury Montego | RWD |
| 1974 - 1978 | Mercury Marquis | RWD |
| 1975 - 1978 | Mercury Grand Marquis | RWD |
| 1974 - 1974 | Mercury Colony Park | RWD |