
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR54072 $148.49
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.42in/36mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 6.69in/170mm |
| Nominal Thickness | 1.5in/38mm |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 143.5mm/5.65in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | M14 x 2mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 8 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2002 | Ford F-350 Super Duty | RWD |
| 1999 - 2001 | Ford F-250 Super Duty | RWD |