
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR5333 $98.38
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.18in/30mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 5.5in/139.7mm |
| Nominal Thickness | 1.24in/31.6mm |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 4.99in/126.7mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | 1/2-20in |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1985 - 1993 | Dodge Ramcharger | RWD |
| 1985 - 1993 | Dodge D150 | RWD |
| 1986 - 1989 | Dodge D100 | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge B2500 | RWD |
| 1985 - 1994 | Dodge B250 | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge B1500 | RWD |
| 1985 - 1994 | Dodge B150 | RWD |