
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR5330 $119.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.18in/30mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 6.5in/165.1mm |
| Nominal Thickness | 1.24in/31.6mm |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 5.74in/145.9mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | 1/2-20in |
| Stud/Lug Hole Qty | 8 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1982 - 1993 | Dodge D350 | RWD |
| 1981 - 1993 | Dodge D250 | RWD |
| 1978 - 1980 | Dodge D200 | RWD |
| 1979 - 1980 | Dodge CB300 | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge B3500 | RWD |
| 1981 - 1994 | Dodge B350 | RWD |
| 1979 - 1980 | Dodge B300 | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge B2500 | RWD |
| 1994 - 1994 | Dodge B250 | RWD |
| 1981 - 1983 | Plymouth PB350 | RWD |
| 1979 - 1980 | Plymouth PB300 | RWD |