
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR5315 $92.90
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.18in/29.97mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.5in/114.3mm |
| Nominal Thickness | 31.62mm/1.24in |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 4.98in/126.6mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | 1/2-20in |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1974 - 1978 | Chrysler Town & Country | RWD |
| 1974 - 1978 | Chrysler Newport | RWD |
| 1974 - 1978 | Chrysler New Yorker | RWD |
| 1974 - 1975 | Chrysler Imperial | RWD |
| 1975 - 1976 | Dodge Royal Monaco | RWD |
| 1982 - 1984 | Dodge Ramcharger | RWD |
| 1974 - 1976 | Dodge Monaco | RWD |
| 1982 - 1984 | Dodge D150 | RWD |
| 1982 - 1984 | Dodge B250 | RWD |
| 1982 - 1984 | Dodge B150 | RWD |
| 1982 - 1983 | Plymouth PB250 | RWD |
| 1982 - 1983 | Plymouth PB150 | RWD |
| 1974 - 1977 | Plymouth Gran Fury | RWD |
| 1974 - 1974 | Plymouth Fury | RWD |