
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR3483 $37.18
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 8mm/0.31in |
| Inner Bearing Cup Included | No |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 3.94in/100mm |
| Nominal Thickness | 0.39in/10mm |
| Outer Bearing Cup Included | No |
| Overall Height | 71.3mm/2.81in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Stud Thread Size | M12 x 1.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 4 |
| Wheel Studs Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1986 - 1988 | Volkswagen Scirocco | FWD |
| 1990 - 1997 | Volkswagen Passat | FWD |
| 1985 - 1998 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 1985 - 1998 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1990 - 1992 | Volkswagen Corrado | FWD |
| 1999 - 2002 | Volkswagen Cabrio | FWD |