
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR3125401 $70.51
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake rotors deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake rotors feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the hat and edge of the ro
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | Yes |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 0.96in/24.5mm |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.75in/120.65mm |
| Nominal Thickness | 1.04in/26.3mm |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 4.31in/109.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | M12 x 1.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |