
DuraGoDisc Brake Rotor and Hub Assembly
Part #: DUR-BR31254 $66.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor and Hub Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | Yes |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 24.5mm/0.96in |
| Inner Bearing Cup Included | Yes |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.75in/120.65mm |
| Nominal Thickness | 26.3mm/1.04in |
| Outer Bearing Cup Included | Yes |
| Overall Height | 4.31in/109.4mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud Thread Size | M12 x 1.5mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1992 - 1994 | Chevrolet S10 Blazer | RWD |
| 1994 - 2003 | Chevrolet S10 | FWD, RWD |
| 1995 - 1997 | Chevrolet Blazer | RWD |
| 1991 - 2003 | GMC Sonoma | RWD |
| 1991 - 1991 | GMC S15 Jimmy | RWD |
| 1992 - 1997 | GMC Jimmy | RWD |
| 1996 - 2000 | Isuzu Hombre | RWD |