
DuraGoBrake Drum
Part #: DUR-BD92014601 $47.71
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake drums deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake drums feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the exterior of the brake dr
Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Bolt Circle Diameter | 100mm/3.94in |
| Bolt Hole Diameter | 14.6mm/0.57in |
| Bolt Hole Quantity | 5 |
| Brake Surface Width | 1.85in/47mm |
| Center Hole Dia | 55mm/2.17in |
| Construction | Full Cast |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Brake Diameter (Discard) | 9.04in/229.6mm |
| Nominal Drum Dia | 9in/228.6mm |
| Outer Cooling Fins | No |
| Outside Diameter | 284mm/11.18in |
| Overall Height | 2.22in/56.5mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |