
Dynamic Friction CompanyTrue Balanced Brake Drum
Part #: DFC-365-76008 $67.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
True Balanced Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 4 |
| Center Hole Dia | 60mm |
| Drum Bolt Circle Dia | 114.3mm |
| Maximum Drum Dia | 230mm |
| Mount Type | Floating |
| Nominal Drum Dia | 228.5mm |
| Outside Diameter | 273mm |
| Overall Height | 71mm |
| Weight | 8.1lb |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1978 - 1987 | Toyota Cressida | RWD |
| 1967 - 1982 | Toyota Corona | RWD |
| 1971 - 1987 | Toyota Corolla | FWD, RWD |
| 1971 - 1985 | Toyota Celica | RWD |
| 1971 - 1973 | Toyota Carina | RWD |