
Dynamic Friction CompanyTrue Balanced Brake Drum
Part #: DFC-365-54075 $95.46
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
True Balanced Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.2mm |
| Bolt Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Dia | 71.1mm |
| Drum Bolt Circle Dia | 114.3mm |
| Maximum Drum Dia | 10.09in |
| Mount Type | Floating |
| Nominal Drum Dia | 254mm |
| Outside Diameter | 298mm |
| Overall Height | 87.9mm |
| Weight | 14lb |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2009 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 1991 - 1994 | Ford Explorer | RWD, 4WD |
| 1991 - 1994 | Mazda Navajo | RWD, 4WD |
| 1998 - 2009 | Mazda B4000 | RWD, 4WD |
| 1998 - 2007 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Mazda B2500 | RWD |
| 2001 - 2009 | Mazda B2300 | RWD |